Založ si blog

Mladí začínajúci podnikatelia: „Na Slovensku nemá zmysel podnikať! “

TechMatch2015

Veľký rozruch vyvolala práve suma: 1,4 milióna €, vďaka ktorej sa má uskutočniť konferencia TechMatch Slovakia 2015 (ktorá aj napriek bojkotu úspešne odštartovala a beží už druhý deň).  Na konferencii sa budú prítomné nadnárodné technologické korporácie a svetový investori, ktorí sa venujú startupom. Slovenský začínajúci podnikatelia tak budú mať možnosť dostať mentoring od renomovaných a naslovovzatých odborníkov priamo so Silicon Valley a nielen to…

 

Aj napriek tomu, to mnohí považujú za zlý nápad, preplatenú a zbytočnú akciu…
Pýtam sa, prečo každý naokolo „plače“, že Slovensko im nedáva žiadne príležitosti, že Slovensko ich v ničom nepodporí a že na Slovensku nemá zmysel podnikať?! Konečne sa naskytla obrovská možnosť všetky tieto „ALE“ a „TO SA NEDÁ“ zmeniť na „ÁNO“ a „DOKÁŽEM TO!“ ale aj tak sa zatvárame do svojej ulity a nepustíme do nej nikoho.

 

Veď sa len pozrime na prieskum hlasovania, ktoré uskutočnil denník SME s názvom:

„Myslíte si, že je to primeraná suma za IT konferenciu?“

Hlasovalo v nej vyše 1 500 ľudí96 % z nich si myslí, že suma za IT konferenciu nie je primeranálen 4 % označil položku ÁNOteda v prospech rozpočtu IT konferencie.

A teraz sa na to nahliadnime triezvymi očami. Koľko hlasujúcich ľudí (z 1 500) bolo, je podnikateľmi alebo uvažujú o začiatku vlastného podnikania?
Takých 50 – 60 (?), presne tak. Toto číslo navlas zodpovedá 4 % ľudí, ktorí hlasovali ZA konanie akcie TechMatch Slovakia 2015.

 

Generálny riaditeľ usporiadateľskej organizácie Slovak Business Agency (SBA) Branislav Šafárik o konferencií povedal:

„Toto nie je podujatie, ktoré má mať prínos len pre startupy. Stále tu rozprávame o tom, že chceme mať ekonomiku založenú na inováciách. Ako inak doviesť ľudí, ktorí tieto inovácie prezentujú, sú ich nositeľmi? Majú obrovský kapitál na to, aby inovácie dostávali do reálneho sveta. Slovensko sa musí prezentovať, že je na tejto mape a aby nás Silicon Valley vôbec bral vážne. Takéto týždňové stretnutie je unikátne v tom, že dávame priestor komunikovať s týmito ľuďmi.“

 

Ďalšia vec, SBA vyhlásila VEREJNÚ súťaž, na realizáciu a zabezpečenie celej akcie (čím postupovala v súlade zo zákonom) už v máji tohto roku, a za ten čas, sa do nej prihlásil len jeden jediný uchádzač, Adom. M Studio. A práve tento dlhý proces verejného obstarávania spôsobil, že spoločnosť sa dozvedela až 19. augusta, že zákazku získala! Teda mala len 55 dní na prípravu celej konferencie…Čo je na akciu takýchto rozmerov, doslova šibeničný termín a podľa niekoho nezvládnuteľné a úplne nemysliteľné! A oni to predsa dokázali..

 

Veď len, pozvanie samotných významných hostí sa pri takýchto akciách uskutočňuje už 8 a niekedy aj 24 mesiacov VOPRED! (zdroj p. Pohánková). Preto sú honoráre (ale aj iné položky v zozname nákladov) pre rečníkov také vysoké, lebo ich museli preplatiť aby boli vôbec ochotní zmeniť si svoje plány a zúčastniť sa tak na konferencií TechMatch Slovakia 2015.

 

Na akcií sa má zúčastniť až 500 hostí, medzi ktorými nebude chýbať ani celosvetového uznávaného prednášateľa na ktorého prednášky sa len tak hocikto nedostane a u nás strávi až 3 dni zo svojho drahocenného času a nabitého programu. Jedná sa o pána Guya Kawasakiho, ktorý pracoval po boku (už zosnulého) Steva Jobsa (otca iPhonu) a stál tiež pri vzniku spoločnosti Apple Inc., taktiež je známy svojím propagátorským nadšením v oblasti technológií o ktorých aj v súčasnosti prednáša v technologickom priemysle.

Aký honorár si odnesie už nemá zmysel komentovať, pretože sa objavil a názory naň, už snáď aj na stránkach detských komiksov. (Konkrétne sa jedná o sumu 60 tisíc eur).

 

Ďalej p. Šafárik argumentoval (v rámci celého rozpočtu 1,4 mil. eur), že sa jedná LEN o rámcovú zmluvu (teda sa môže meniť) a má k dispozícií aj podrobné kalkulácie. A keďže ide o náročný a živý proces a celkové náklady sú nastavené s veľkou rezervou, predpokladá, že konečná suma môže klesnúť o 200 až 300 tisíc eur.

 

A tak sa aj stalo…

 

Pred pár dňami bol zverejnený nový, revidovaný rozpočet, ktorý uvádza, že konferencia TechMatch Slovakia 2015 má stáť iba 1,1 milióna eur. Teda celkové náklady klesli ešte viac ako p. Šafárik predpokladal… A to konkrétne až o 310 863 €.  Dokonca predstavitelia SBA tvrdia, že podľa skutočných potrieb a využitých služieb môže byť konečný účet ešte nižší.

 

Okrem spomínaného Guya Kawasakiho (ktorý vystúpil už včera 14. 10.) sa na konferencii TechMatch zúčastnia aj významní profesori z kalifornskej Univerzity, investori zo Silicon Valley a až 30 zástupcov nadnárodných spoločností, prevažne z technologického priemyslu. Prídu giganti ako: Adobe, LG, Fujitsu, Oracle, a tiež japonský drak Sony. + Mnoho mnoho ďalších…

Celkovo sa na akciu TechMatch zaregistrovalo až šesťdesiat startupov. Čo je neuveriteľné číslo na to, že sa konferencia takýchto rozmerov na našom území, koná po prvý krát.

 

 

Niektoré vyjadrenia priamo z akcie:

„Rád by som tu našiel niekoho, kto kúpi náš produkt. Ale celkovo môže byť pre mňa užitočný každý jeden nový kontakt“ – p. Vodička.

 

„Pre kritikov a „haterov“ ukážka plytvania verejnými peniazmi, pre účastníkov šanca posunúť sa vpred.“ – Tomáš Benedikovič (denník N).

 

„Je skvelé, keď dostanete spätnú väzbu priamo od ľudí, ktorí posudzovali už množstvo rôznych projektov.“ – Dávid Minárik zo spoločnosti ProfitUp.

 

„Uvedomme si, že naša krajina má potenciál a šikovných ľudí ktorý si zaslúžia príležitosť a priestor, ktoré im vieme poskytnúť– Dominik K.

 

 

Už záleží iba na Vás, ako si toto podujatie „zoberiete“ vy. Koniec koncov, máte ešte jeden deň, aby ste sa (v Bratislave v Starej tržnici) zadarmo presvedčili na vlastné oči a posúdili čo je správne.

 

 

ALEX HVIEZDNY

Prečo musí mať každá aktualizácia CHYBY ? !

12.12.2015

Pripravuje sa... To sú slová ktoré na nás vyskočia, keď čakáme na stiahnutie novej aktualizácie. Vyvolávajú v nás zvedavosť a radosť s niečoho nového, čo sme do teraz nemali a čo "nutne" viac »

Ringierove kráľovstvo a jeho poddaní

02.12.2015

Isteže, každý si niekedy schuti zakľaje alebo sa posťažuje... Ale robiť to neustále a bez akéhokoľvek relevantného dôvodu (k tomu ešte takým spôsobom) je úplne neprofesionálne. Zvlášť viac »

Príde k nám dravá šelma zo Spojeného kráľovstva!

21.11.2015

"Stačil jeden telefonát a bolo to" Takmer takto jednoducho sa na Slovensku preinvestuje 1,4 miliardy eur, zamestná sa vyše 3.000 ľudí a z našej krajiny vyexportujeme o 300.000 áut ročne viac. viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

Alexander Hviezdny

Hviezdne blogy, pre hviezdnych čitateľov!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 42212x
Priemerná čítanosť článkov: 5277x

Autor blogu